Kermit Projesi

 

Bronx, NY... [Görüntüleri değiştir] [1000 Bronx görüntüsünün tamamını görün] [Karışık imaj görüntüleyici] [NYC New Deal]

Yeni (2011’den beri) Açık-Kaynak Kermit Projesine Hoşgeldiniz.

Kermit güçlü bir taşıma – bağımsız dosya – transfer protokolüdür ve bunu çok çeşitli platformlara uygulayan geniş bir yazılım programı koleksiyonudur. Dosya transferine ek olarak, bu programların pek çoğu aynı zamanda şebeke, çevirmeli hat, ve/ya da seri bağlantı noktası bağlantıları oluşturmakta ve ayrıca uçbirim öykünmesi, karakter kümesi dönüştürme ve herhangi bir iletişim ya da dosya yönetim görevinin otomatik kontrolü için komut dizisi oluşturma gibi özellikler sunmaktadır. Kermit Projesi, 1981 yılında New York’ta yer alan Columbia Üniversitesi’nde oluşturulmuştur ve 30 yıl boyunca orada kalmıştır. 2011’den beri ise bağımsız bir projedir. Daha detaylı bir açıklama için buraya tıklayınız.

 Kermit Projesi web sitesini arayınız…

 Haberler:

Nisan 19, 2019… Bu sayfa HTML5’e dönüştürülmüş ve onaylanmıştır; planı ve akıcılığı geliştirilmiştir.

2016-2019… Bu sayfanın (ve diğerlerinin) başka dillere çevirileri; aşağıdaki kaynaklara göz

atınız.

Haziran 4, 2018… Fotoğraf galerisi 2.32, HTML5; görüntülerin tüm şekil ve boyutlardaki ekranlara geliştirilmiş uygunluğu.

Haziran 17, 2017… İlk Kermit Dosya Transferi Canlandırıldı (2017 Vintage Bilgisayar Festivali Doğu raporu).

Mayıs 1, 2017… C-Kermit 9.0.304 Dev.22 test için uygundur, ayrıca saltmetin dosyalarının HTML’ye dönüştürülmesi için yeni bir komut dosyası.

Diğer maddelerle ilgili haberlere bakınız.

Şu anda kullanımda olan Kermit programları

Kermitproject.org adresinde yer almaktadır

Bütün bunlar mevcut kaynak kod ile C programlama dilinde yazılmıştır.

 

Program

İşletim Sistemleri

 

C-Kermit

Unix, VMS

 

Uç birim oturumları, dosya transferi, karakter kümesi dönüştürme, komut dizisi oluşturma. Güvenli olanlar dahil olmak üzere seri ve TCP/IP şebeke bağlantıları oluşturmaktadır. Unix, içerisinde Linux, Mac OS X, Android, FreeBSD, NetBSD ve diğer yüzlercesini kapsayan bir işletim sistemi ailesidir. C-Kermit 9.0 ve daha sonraki versiyonlarının BSD lisansı bulunmaktadır. 1985-2011 yıllarında 700’ün üzerinde platform için önceden hazırlanmış C-Kermit ikilileri Columbia Universitesi Kermit web adresinde arşivlenmiştir; erişim için buraya tıklayınız.

 

G-Kermit

Unix

Sadece dosya transferi, bağlantı gerçekleştirmez*. GNU Kamu Lisansı.

 

E-Kermit

None/Any

Bir işletim sistemi olmayacak bilecek olan cihazların içerisine yerleştirmek için. Yalnızca dosya transferi. Verilen cihaza uyarlamak için programlama gerekmektedir. Son derece küçük ve kompakttır. BSD lisansı.

Kermit 95

Windows, OS/2

Uç birim öykünmesi, dosya transferi, karakter kümesi dönüştürme, komut dizisi oluşturma. Güvenli olanlar dahil olmak üzere seri ve TCP/IP şebeke bağlantıları oluşturmaktadır. Tescilli fakat kaynak kodu BDS lisanslı Açık Kaynaktır; Windows programcılarının genel sürüm için uygun bir ücretsiz versiyon üretmesi

gerekmektedir.

* “Bağlantı gerçekleştirmez” bunun anlamı Kermit programının sadece bir veri bağlantısının “en uzaktaki ucunda” kullanıldığıdır. Örneğin, eğer masanızda Window ve Kermit 95 ya da Linux ve C-Kermit bulunan bir bilgisayarınız varsa, (uzakta olan) diğer bir bilgisayara bağlantı (doğrudan seri hat üzerinden, ya da bir modem ile aramalı olarak, ya da Telnet ile, ya da SSH ile) gerçekleştirebilirsiniz, ve Kermit protokolü (diagrama bakınız) kullanan yerel bilgisayarınızdan uzaktaki bilgisayara dosya transferi gerçekleştirmek için G-Kermit ya da E-Kermit (ya da C-Kermit) kullanabilirsiniz.

 Yeni Açık Kaynak Kermit Projesi web sitesi

kermitproject.org adresindeki Yeni Açık Kaynak Kermit Projesi web sitesine hoş geldiniz, aynı zamanda kermitsoftware.org olarak bilinen web sitesi, New York Kamu Erişim Ağları Şirketi Panix.com tarafından yönetilmektedir. Sadece aktif açık kaynak Kermit yazılım versiyonlarına sunuculuk yapmaktadır: C-Kermit, E-Kermit ve Kermit 95, ek olarak daha sonradan ortaya çıkabilecek yeni ya da güncellenmiş Kermit programları. Eski platformlar için kullanılan Kermit yazılımını (MS-DOS ya da IBM Mainframes gibi) 2011’de dondurulmuş ve değişmeyecek olan Columbia Universitesi Kermit web sitesinde bulabilirsiniz.

Geçmiş Kermit yazılım arşivi – 1981’den Ağustos 2011’e kadar olan tüm Kermit programlarını ve dosyalarını içeren – Columbia Üniversitesi’ndedir: 36 farklı programlama dilinde ve daha birçok lehçede binlerce donanım – işletim sistemi versiyonu kombinasyonunu kapsayan yaklaşık 150 farklı program hakkında. Hemen aşağıda belirtilen arşiv sayfası, genellikle Columbia’ya bağlanmaktadır, ancak aynı zamanda buradaki gibi bazı yeni öğelere de bağlanabilir:

Kermit Yazılım Arşivi 1981-2016
http://kermitproject.org/archive.html

Yeni Kermit yazılımı FTP sitesi planı şu şekildedir:

Yeni Kermit Projesi FTP Site Haritası

Alan

Mod

FTP URL

C-Kermit Kaynak Kodu

metin

ftp://ftp.kermitproject.org/kermit/ckermit

E-Kermit Kaynak Kodu

metin

ftp://ftp.kermitproject.org/kermit/ekermit

G-Kermit Kaynak Kodu

metin

ftp://ftp.kermitproject.org/kermit/gkermit

Kermit 95 Kaynak Kodu

metin

ftp://ftp.kermitproject.org/kermit/kermit95

Kermit Kod Kütüphanesi

metin

ftp://ftp.kermitproject.org/kermit/scripts

Tar and Zip Arşivleri

ikili

ftp://ftp.kermitproject.org/kermit/archives

Test and Geliştirici Kaynak Kodu

metin

ftp://ftp.kermitproject.org/kermit/test/text

Test and Geliştirici Tar and Zip Arşivleri

ikili

ftp://ftp.kermitproject.org/kermit/test/tar

PDF and PostScript Dosyaları

ikili

ftp://ftp.kermitproject.org/kermit/pdf

Saltmetin Belgeler

metin

ftp://ftp.kermitproject.org/kermit/etc

Güncellenmiş geçmiş Kermit versiyonları

metin

ftp://ftp.kermitproject.org/kermit/historic

Columbia MM e-posta istemci

metin

ftp://ftp.kermitproject.org/kermit/mm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arşiv dizinindeki Tar ve Zip arşivleri, FTP engeli bulunanlar için, her program sayfasının İndir bölümündeki HTTP linki aracılığıyla bireysel olarak indirilebilir (örneğin, buradan). Aslında, her Kermit Projesi FTP URL’si, HTTP URL’sine şu şekilde dönüştürülebilir:

Yeşili maviye çevirin ve kırmızı ekleyin
ftp://ftp.kermitproject.org/kermit/directory/filename
http://www.kermitproject.org/ftp/kermit/directory/filename

FTP’nin önerilmesinin nedeni dizindeki FTP linkinin tüm dosyaları göstermesi ve her birine bakmanıza ve indirmenize izin vermesidir, HTTP ile dosya listesine ulaşmak mümkün değildir. FTP istemci komut satırı (C-Kermit gibi) kullanıldığında HHTP ile olduğundan çok daha fazlası kontrol edilebilir.

 

Yeni Açık Kaynak Kermit Projesi Panix.com tarafından düzenlenmiştir / Oluşturuldu: 1 Eylül 2011 / En son güncelleme: 12 Mayıs 2019

Translated by Rutherd Barn
Read the original page here.